En iyi Sovyet filmleri: Sakindi Oranın Şafakları (1972)


Yönetmen: Stanislav Rostotsky
Oyuncular: Lyudmila Zaytseva
Andrey Martınov
İrina Dolganova
İrina Şevçuk
Olga Ostroumova
Elena Drapeko
Tür: Aksiyon, Dram, Savaş, Tarih
Yapım: Sovyetler Birliği - 1972
Puan: 10

Sovyetler Birliği döneminde yapılan en iyi filmlerle ilgili zaman zaman yazmaya devam edeceğim. Daha önce en iyi Sovyet filmlerinden bir komedi hakkında yazmıştım. Bu yazının konusu olan film ise bir İkinci Dünya Savaşı filmidir: Sakindi Oranın Şafakları (...А зори здесь тихие - 1972). Film 1973 yılında En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

Sovyet filmleri arasında önemli bir yeri İkinci Dünya Savaşı filmleri yer alır. Rusça bu dünya savaşına İkinci Dünya Savaşı denilmiyor. Onun yerine “Büyük Vatan Muharebesi” (Великая Отечественная война) ismi veriliyor ki zaten isimden de bu savaşın Sovyetler Birliği için önemini anlamak mümkün. Ülkenin neredeyse yarısı işgal edilmiş, Alman ordularının Moskova’yı almasına ramak kalmış, hem sivil hem de asker olmak üzere toplam 20 milyondan fazla can kaybı yaşanmıştı.

Yönetmeni Stanislav Rostotsky olan Sakindi Oranın Şafakları (...А зори здесь тихие - 1972) filmi, bir kadın birliğinin kahramanlıklarını anlatıyor. 1942 yılında kadınlardan oluşan bu uçaksavar batarya birliği askerleri, Kareliya bölgesinde konuşlandırılır. Görevleri bu bölgeden geçecek Alman savaş uçaklarına karşı koruma sağlamaktır. Başlarında ise bir Kıdemli Başçavuş var.

Ancak bir gün ormanlık bölgede iki Alman askeri görülür. Bunların Alman paraşüt birliğindendir. Ormana indirme yapılmıştır ve cephenin gerisinde ülkeye zarar verecek bir planları olduğu kesindir. Sadece iki asker olduğu için de Kıdemli Başçavuş Fedot Vaskov, yanına 5 kadın asker alarak ormana bu Alman askerleri yakalamak için gider. Ormandan geçiş zorludur. Bataklıklar, geçilmez yerler ve sair. Ancak tam da Alman askerleri bulunca sayılarının tahmin ettikleri gibi iki değil, 16 olduğunu görürler. 16 iyi teçhizatlı, otomatik silahları olan Alman askerine karşı, sadece tüfekleri olan 5’i kadın 6 Sovyet askeri. Ancak bu Alman askerleri her ne amaçla bu bölgeye indirme yapmışlarla onları durdurmaya kararlıdırlar. İşte her türlü yardımdan çok uzakta kahramansı bir mücadele başlar.

Film iki bölüm şeklinde çekilmiştir. Ayrıca sadece ormanda geçen bir savaş filmi değildir. Aynı zamanda bu Sovyet kadın askerlerin geçmişi ile ilgili de ayrıntılı bilgi veriyor. Her biri bu Alman işgalinden çok çekmiştir. Biri babasını, biri kardeşini, biri kocasını kaybetmiş, bazıları da çocuğunu bırakıp askere yazılmıştır. Yani hepsinin Almanlardan intikam alacak bir nedeni vardır. Hepsinin acıklı bir hikâyesi bulunuyor.

Filmin 1942 yılını ve savaş dönemini anlatan bölümleri siyah-beyaz çekilmiştir. Ancak savaş öncesi ve savaş sonrası dönemleri anlatan bölümleri, özellikle de bu kadın askerlerin geçmişi, hayalleri ile ilgili kısımları renkli çekilmiştir.

Benim şahsen çocukluğumda bu yana severek izlediğim ve en iyi Sovyet filmlerinden biridir. Güzel bir film izlemek isteyenler için tavsiye diyorum.

Yorumlar

 1. Ben de son zamanlarda farklı ülkelerden filmler izlemeye çalışıyorum. kendi adıma bu tavsiyelerinden pek memnun oldum. Bunu da not alıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı ülke filmlerini yazmaya devam edeceğim. Memnun olmanıza sevindim.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Burada var ve alt yazı sitelerinde Türkçe altyazı da bulabilirsiniz.

   https://www.youtube.com/watch?v=cSx-_WpQf3M

   Sil

Yorum Gönder